خانه » آخرین اخبار » گزارشی از وضعیت اسفبار خوابگاه دانشجویی دخترانه در لامرد

گزارشی از وضعیت اسفبار خوابگاه دانشجویی دخترانه در لامرد

صدانیوز:
سوله‌ای به اسم خوابگاه دانشجویی
در میان پوسترهایی که بر در و دیوار دانشگاه‌ها و کتابخانه‌ها زده می‌شود، کمتر دانشجویی است که تبلیغات خوابگاه‌های خودگردان را ندیده باشد. تبلیغاتی که در اکثر اوقات با لحاظ‌کردن عبارت «تحت نظارت وزارت علوم» خیال دانشجو را از قانونی‌بودن و امکانات مناسبش راحت می‌کند؛ غافل از اینکه درستی این عبارت در حد همین چند کلمه است و با حقیقت مطابقتی ندارد.

یکی از این خوابگاه‌های خودگردان، متعلق به مرکز آموزش عالی لامرد در جنوبی‌ترین نقطه استان فارس است. از خوابگاه‌های خودگردانی که تا مرداد سال جاری در ﻟﯿﺴﺖ ﺧﻮاﺑﮕﺎه‌ﻫﺎی داﻧﺸﺠﻮﯾﯽ ﻏﯿﺮدوﻟﺘﯽ ﺳﺎﻣﺎﻧﺪﻫﯽ ﺷﺪه در صندوق رفاه دانشجویان نبوده و می‌توان گفت مجوزی برای آن صادر نشده است؛ البته در صورت صدور مجوز هم تاکنون در لیست موردنظر قرار نگرفته است. این مرکز، خوابگاهی دارد که در نگاه اول، انباری از اجناس دست‌چندم و کهنه را در ذهن تداعی می‌کند و شاید گزینه خوابگاه دانشجویان یک دانشگاه سراسری، آخرین اولویت پیشنهادی برای آن باشد. خوابگاهی با کمترین امکانات رفاهی که حداقل‌های زندگی را برای دانشجویان نادیده گرفته است. پیگیری‌های «وقایع‌اتفاقیه» برای پرسش از مسئولان دانشگاه درباره چرایی رسیدگی‌نکردن به شرایط خوابگاهی دانشجویان این واحد دانشگاهی تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است. خوابگاهی دخترانه با ۸۸ دانشجو در محله‌ای خارج از شهر که با فاصله‌ای طولانی از دانشگاه قرار گرفته و حتی حداقل‌های زندگی دانشجویی را از آنها محروم کرده است؛ تا جایی که تعدادی از آنها می گویند : «وضعیت زندان‌های کشور، بهتر از خوابگاهی است که ما در آن ساکن هستیم.»

«خوابگاه درب ورودی نداشت؛ گفتند با خرج خودتان بروید هتل»
نبود حداقل‌های زندگی برای دانشجویان این دانشگاه، مشکلات بسیاری را به‌وجود آورده که هیچ‌کس در قبال آن مسئولیتی قبول نمی‌کند و گاهی با وعده و وعیدهایی بدون نتیجه، دانشجویان را دست‌به‌سر می‌کنند. کمبود امکانات و فضای کافی برای اتاق‌ها و وضعیت بهداشتی نامناسب از مواردی است که اعتراض بسیاری از دانشجویان را به‌همراه داشته است. یکی از دانشجویان این مرکز می‌گوید: «وقتی به این خوابگاه آمدیم حتی درب ورودی نداشت، اتاق‌ها لامپ نداشتند. در سایت نوشته بود شروع کلاس‌ها ۲۶شهریور است ولی هیچ چیز برای اسکان بچه‌ها آماده نبود. آنها می‌گفتند درب را باز نمی کنند و اجازه ورود به دانشجویان دختر را هم نمی دهند. می‌گفتند دخترها به هتل بروند تا خوابگاه را آماده کنیم. بعد از تماس خانواده‌ها با معاون دانشگاه بود که اجازه ورود دادند.

۵ حمام و ۸ سرویس بهداشتی برای ۸۸دانشجو
خوابگاه جدید دختران که از مهر امسال به‌عنوان ساختمانی جدید برای آنها در نظر گرفته شده، دو طبقه است و ۱۲ اتاق دارد که با ظرفیت‌های ۶، ۸ و ۱۰ نفره مشخص شده است. برای ساکنان طبقه همکف هم در زیر راه‌پله‌ها یک تکه‌سنگ و گازی سه‌شعله جا داده و اسمش را آشپزخانه گذاشته‌اند؛ ۳۵ نفر را هم جداکرده‌اند که باید با این گاز غذا درست کنند؛ البته طبق اولین تبصره از ماده «۸ » این آیین‌نامه که مربوط به وظایف شورای نظارت و ارزیابی است، خوابگاه‌های غیردولتی به سه درجه تقسیم می‌شوند و حداقل سرانه فضای اتاق برای هر دانشجو با توجه به درجه خوابگاه مشخص خواهد شد که در هر صورت، این فضا نباید از سه مترمربع کمتر باشد و اسکان بیش از ۶ نفر در هر اتاق ممنوع است. یکی از دختران این خوابگاه می‌گوید: «یک یخچال برای حداقل ۱۲ نفر گذاشتند با یک گاز سه‌شعله برای ۳۵ نفر. سرویس‌های بهداشتی از نظر نظافت و بهداشت هم در بدترین شرایط بود . علاوه ‌براین، ظرفیت اتاق‌ها خیلی بیشتر از متراژ اصلی اتاق است و حتی برای غذاخوردن کنار هم در داخل اتاق جا نداریم.

یک سرویس ۱۸ نفره برای ۸۸ دانشجوی خوابگاهی
نبود سرویس مناسب برای ایاب و ذهاب دختران، یکی دیگر از مشکلاتی است که دانشجویان لامرد با آن درگیر هستند. در ابتدای سال تحصیلی و در واقع قبل از شروع سال تحصیلی که دانشجویان از تغییر مکان خوابگاه مطلع شدند، رئیس مرکز اعلام کرد که به دختران هم دیگر سرویسی برای ایاب و ذهاب تعلق نمی‌گیرد؛ درحالی‌که ادعا می‌شد این مسافت، خیلی کوتاه است ولی به‌طور میانگین ۱۵تا ۲۰ دقیقه برای پیاده‌روی زمان می‌برد. با این وضعیت، پس از اصرار دانشجویان به‌علت گرمای هوای لامرد، قرار بر این شد که در ساعات ۱۲ ، ۱۴ و ۱۶سرویس در اختیار دختران قرار بگیرد که ظرفیت آن ۱۸ نفر است. درحالی‌که دانشجویان ساکن خوابگاه، ۸۸ نفر هستند و اکثرا کلاس‌هایشان در یک زمان است و مجبورند منتظر بمانند تا سرویس، چندین بار مسیر را طی کند تا همه به مقصد برسند. یکی از دانشجویان در توضیح این مشکل می‌گوید: «با اینکه شاید نزدیک به نظر برسد و ۲۰ دقیقه پیاده‌روی داشته باشد ولی هوای لامرد خیلی گرم است و تحمل این هوا واقعا سخت است.» این درحالی است که در ماده پنجم این آیین‌نامه که شرایط مکان را مورد بررسی قرار داده، با وجود تأکید بر قدمت ساختمان، تأمین استحکام و تأسیسات آن الزامی شمرده شده است. علاوه بر این، در این ماده آمده است: «تأییدیه دانشگاه ناظر از نظر موقعیت شهری (فاصله تا مرکز آموزش‌عالی، سرویس حمل‌و‌نقل عمومی و…)، مسائل فرهنگی و بوم‌شناختیِ محیط اطراف خوابگاه به‌خصوص خوابگاه‌های خواهران الزامی است.» در بند دیگری از این ماده آمده است: «فضا و موقعیت خوابگاه از حیث انتظامی، ترافیکی و امنیتی باید به‌وسیله اداره نظارت بر اماکن عمومی ناجا تأیید شود.»

۴۰۰ هزار تومان شهریه برای «هیچ»
با این اوصاف، هزینه‌ای که هر دانشجو برای شهریه خوابگاه می‌پردازد بسیار بالاتر از مقدار تعیین‌شده در آیین‌نامه خوابگاه‌های دانشجویی است. اتاق‌های ۶ نفره ۴۸۰ هزار تومان، هشت نفره ۴۵۰ هزار تومان، ۱۰ نفره ۴۲۰ هزار تومان است که با اعتراض و گفت‌و‌گوی مکرر دانشجویان، این قیمت به ۴۲۰ هزار تومان برای هر دانشجو کاهش پیدا کرده است. به گفته یکی از دانشجویان تا سال گذشته برای خوابگاه، ترمی ۳۰۰ هزار تومان می‌دادیم که امسال به ۴۲۰ هزار تومان رسیده است. «به این هزینه هم اعتراض کردیم و گفتند که خوابگاه ۲۰ نفر ظرفیت اضافه دارد و با احتساب این ۲۰ نفر، شهریه را به ۳۱۵ هزار تومان رساندند ولی بدون این افراد اضافه همان ۴۲۰ هزار تومان را باید بدهیم.» این مقدار هزینه برای حداقل امکاناتی است که در اختیار دانشجویان قرار نگرفته و دانشجویانِ روزانه دانشگاه دولتی باید برای امکاناتی که ندارند این هزینه زیاد را پرداخت کنند. علاوه بر مشکلات ذکر شده، این دانشجویان حتی سالن مطالعه ندارند؛ فقط اتاقی سه در چهار، در اختیارشان قرار داده‌اند که به‌خاطر کافی نبودنِ فضا، بچه‌ها به اجبار برای درس خواندن به حیاط می‌روند.

گفتنی است که رئیس دانشگاه قول‌هایی را مبنی بر حل مشکلات دانشجویان داده بود که از پس حل هیچ‌کدام برنیامد. پس از تحصن و حل‌نشدن مشکلات، دانشجویان در روزهای اخیر، تصمیم به تجمع در مقابل درب دانشگاه داشتند که با وساطت فرماندار لامرد، این تجمع لغو شد. فرماندار لامرد بعد از گذشت پنج سال از تأسیس مرکز آموزش‌عالی لامرد برای اولین‌بار از آنجا بازدید کرد و در این میان، دانشجویان مشکلات و خواسته‌های خود را به‌گوش او رساندند که مهم‌ترین خواسته آنها استعفای علی تیزرو، رئیس مرکز آموزش‌عالی لامرد بود که فرماندار قول رسیدگی و حل مشکلات را به آنها داد. مرکز آموزش‌عالی لامرد، شاید فقط یکی از مراکزی باشد که دانشجویانش از حداقل‌های رفاهی محروم ‌هستند و هر روز، دغدغه‌های مضاعفی از محل زندگی‌شان دارند.
کد: 11/024-16100

Print Friendly, PDF & Email

مطلب پیشنهادی

#اعتراضات روز – از میان آن‌ها: اعتراض به حمله نظامی ترکیه به عفرین

صدا نیوز: این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز ۲۱ اسفند صورت گرفته‌ یا ...