خانه » آخرین اخبار » خودسوزی همزمان دو برادر کورد یارسان در اعتراض به حکومت جمهوری اسلامی ایران

خودسوزی همزمان دو برادر کورد یارسان در اعتراض به حکومت جمهوری اسلامی ایران

صدانیوز: خودسوزی همزمان دو برادر کورد یارسان در اعتراض به حکومت جمهوری اسلامی ایران

منابع یارسان از کرمانشاه گزارش می‌‌دهند ،دو برادر کورد یارسان به نام‌های احسان فزونی و مهدی فزونی ،در اعتراض به تبعیض و ظلم و ستم مستمر رژیم جمهوری اسلامی ایران به مردم کورد یارسان، همزمان در روز پنج شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۶، ۱۳ آوریل ۲۰۱۷ ، در کرمانشاه دست به خود سوزی زده و جان باخته اند.

منابع یارسان می‌‌گویند، این دو برادر، در فعالیت‌های مدنی جامعه یارسان ، در سالهای گذشته حضور چشمگیری داشته، و در سازماندهی تجمعات مردم کورد یارسان، در اعتراض به نقض حقوق انسانی‌ و شهروندی پیروان این آیین، در استان کورد نشین کرمانشاه ،نقش بسزایی داشته اند.

فعالان مدنی کورد یارسان میگویند،این دو برادر بارها توسط نیرو‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران ، تحت فشار و اذیت و آزار قرار گرفته و در چندین مورد آنها و خانواده‌شان تهدید به مرگ شده بودند.

نزدیکان این خانواده میگویند، احسان فزونی، برادر بزرگتر، پیشتر گفته بود که از این همه فشار و اذیت و آزار رژیم اسلامی ایران به مردم یارسان،” جانشان به لبشان رسیده” و دیگر تحمل این همه تحقیر را ندارند و می‌‌خواهند صدای اعتراض خود را به گوش جهانیان برسانند.

در سال‌های گذشته نیز، نیک مرد طاهری، حسن رضوی، محمد قنبری، و حکمت صفری از شهروندان پیرو آیین یارسان در عتراض به رژیم جمهوری اسلامی ، دست به خود سوزی اعتراضی زده و جان باخته بودند.

گفته می‌‌شود حدود ۲ تا ۳ میلیون نفر شهروند پیرو آیین یارسان در ایران زندگی می‌‌کنند، که بعد از شورش ۱۳۵۷ تا کنون به طور مستمر مورد اذیت و آزار و توهین و تحقیر رژیم جمهوری اسلامی قرار گرفته و فاقد هر گونه حقوق انسانی‌ و شهروندی هستند و بر اثر فشار‌های جمهوری اسلامی مجبورند از ترس و برای ادامه حیات خود را شیعه مسلمان معرفی‌ کنند.

Print Friendly, PDF & Email

مطلب پیشنهادی

#اعتراضات روز – از میان آن‌ها: اعتراض به حمله نظامی ترکیه به عفرین

صدا نیوز: این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز ۲۱ اسفند صورت گرفته‌ یا ...

پاسخ دهید